Logo Przedszkola Publicznego nr 2 Promyczek w Błoniu
Powróć do: Realizowane programy

Program edukacyjny "Czyste powietrze wokół nas" 2024/2025

Plakat - Czyste powietrze wokół nas 2025

 

Sprawozdanie z realizacji Przedszkolnego Programu Edukacji Antynikotynowej  „Czyste powietrze wokół nas”

zrealizowanego w Przedszkolu Publicznym nr 2 ,,Promyczek"  w Błoniu, w grupie IX ,,Myszki"

 

DINEK- BOHATER PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

 

Akcję zorganizował Państwowy Inspektorat Sanitarny w Ożarowie Mazowieckim

 

Realizatorka programu: Iwona Prędkiewicz 

W styczniu 2025r., dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 ,,Promyczek” w Błoniu wzięły udział w programie przedszkolnej edukacji antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. 

Cele ogólne programu to:

-Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

-Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.


Cele szczegółowe programu to:

-Uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata.

-Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.

-Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego.

-Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

-Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym. 

Przeprowadzony program miał charakter profilaktyczny i składał się z 5 zajęć warsztatowych:

Wycieczka                                                                                                                                          Co i dlaczego dymi?
Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
Jak unikać dymu papierosowego?

W ramach programu dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych, podczas których obserwowały źródła dymu, zwiększyły swoją wiedzę dotyczącą ich rodzajów, i przyczyn wydobywania się, poszerzyły wiadomości na temat szkodliwości dymu papierosowego oraz skutków palenia papierosów, dowiedziały się jak należy zachowywać się w zadymionych pomieszczeniach oraz jak sobie radzić, gdy inni palą papierosy. W kolejnych etapach realizacji programu zorganizowano ćwiczenia oddechowe, zagadki sensoryczne- wąchanie miłych i nieprzyjemnych zapachów. Dzieci poznały również bohatera programu – ,,Dinusia”, śpiewały piosenkę oraz narysowały jego portret. Następnie wykonały znaczki z napisem „Proszę, nie pal przy mnie”, wzięły udział w przemarszu ulicami z emblematami i hasłami nawołującymi do życia w zdrowym i czystym środowisku. W podsumowaniu programu Rodzice otrzymali ulotki ,,Nasze Przedszkole - promuje zdrowie", informujące o korzyściach z zaprzestania palenia papierosów. Wyrażamy głębokie przekonanie, że nasze wspólne wysiłki zaowocują w przyszłości dobrym zdrowiem naszych dzieci.

Opracowała: Iwona Prędkiewicz